Aktualizované výsledky analýzy Ag testů a hra Mistr antigenu

22. června 2021
Aktualizované výsledky analýzy Ag testů a hra Mistr antigenu

V březnu vědci z naší skupiny představili novou metodu pro rychlou a snadnou analýzu antigenních testů na SARS-CoV-2, v níž se zaměřili na zjištění a možnosti porovnání limitu detekce testů s využitím standardu virového antigenu.

V analýze* zjišťovali limity detekce testů jak při strojovém vyhodnocení, tak při vizuálním odečtení uživateli. Výsledky ukazují, že mezi testy existují výrazné rozdíly a současně že efektivitu testování antigenními testy lze zvýšit proškolením uživatelů.

Pokračujeme s analýzou dalších testů a průběžně zveřejňujeme aktualizované výsledky. Ty najdete i spolu s popisem metody zde.

Hra Mistr antigenu

Náš tým rovněž nedávno představil online hru na procvičení vizuálního vyhodnocení výsledků antigenních testů.

Hru si můžete zahrát na www.mistrantigenu.cz.

* Účelem Analýzy antigenních testů na SARS-CoV-2 je vědecký příspěvek k diskusi o metodách pro určení parametrů testů z hlediska racionálního určení pořadí, v jakém by mohly jít testy do klinických srovnávacích validačních studií, nikoli jakékoliv praktické doporučení či závěry směřované vůči jejich uživatelům. Výsledky naměřených hodnot je nutné interpretovat výhradně ve vztahu k použité metodice a cílům pozorování antigenních testů. Porovnání testů bylo provedeno v necertifikované laboratoři a pro nekomerční výzkumné účely. Uvedený přístup umožňuje jednoduché přímé srovnání limitu detekce testů se standardem virového antigenu, nenahrazuje však klinickou studii a nemusí vypovídat o citlivosti testu v klinické praxi.

Sdílet článek
Prohlédnout všechny články arrow